
The tiny form of the LED battery flashlight SPOT 13 is impressive. When there isn't a plug, it offers light and is portable. 1.5 hours or more of light without using energy. The light is the perfect tool for work, leisure, and camping since it can be used wherever. A sturdy stand is provided by the firm base. The delivery scope includes a charging power supply unit. Bright light is provided by the work lamp, which has a lumen output of 1,200. Both indoor and outdoor usage is intended for the radiator.
Product Description
1. Easy to transport and provides light wherever there is no socket available.
2.Up to 1.5 hours of light without electricity.
3. Ideal device for work, hobbies and camping,etc.
| style: | Modern |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Material frame: | plastic |
| Shape: | Square |
| Height: | 26 cm |
| Broad: | 14 cm |
| Depth: | 16 cm |
| Bulbs included: | LEDs |
| Lamps exchangeable: | Non-replaceable bulb |
| Light color: | Daylight white (> 5,300 Kelvin) |
| Number of light sources: | 1 |
| Luminous flux in lumens: | 1,200 lm |
| IP protection class: | IP54 |
| Motion detector: | Without motion detector |
| Dimmability: | Not dimmable |
| Indirect lighting: | direct light |
| Remote control: | Without remote control |
More details


Application

FAQ
Q1. How many hours emergency working time?
A: Normally we make 4 hours, also you can customize it to suit your needs,6hours,8hours or more all available.
Q2. How about the warranty ?
A: We offer 2 years warranty, all products are gone through stric test by our experienced QC before shipment, During in warranty time, if any quality
problem, we will be fully responsible for it.
Q3. Are you factory direct ?
A: GuangYun Light as a professional led flood light manufacturer, established in 2010, specialize in rechargeable flood light and solar flood light, you
will get the best price and the highest quality.
Q4. Will the solar light working in rainy days?
A: Yes, Even when it rains, solar panels can still charge the lights, But it's going to charge a little bit slower.So even when it's raining, the solar lights work.

