
Product Features :
1. Led strobe lights for construction vehicles is lightweight and comes with a 10 foot power cable, making it simple to transport and install. Connect and play!
2. Our building light has a steel safety snap mechanism that makes installation and removal a breeze. It can be hung up as effective led hanging lights or placed on the ground to serve as temporary building illumination.
3. The 550W incandescent, 200W MH, and 130W CFL comparable output is 8400Lm with minimal operating costs from the 60W LED work lights. Perfect as a portable exterior work light for construction sites, workshops, and depots.
4. To safeguard the lights, the work light stand led is equipped with a sturdy steel safety shield that can withstand shocks, vibrations, or rough handling. Longevity of worksite lighting is increased by excellent heat dispersion.
5. Every temporary work lamp is UL-Listed, and we provide a hassle-free 5-year guarantee.
| Lumen | 8400LM |
| Input Power | 60W |
| Lumen Efficacy | 140LM/W |
| Color temperature | 5000K |
| Input Voltage | AC100-277V 50/60Hz |
| LED Type | SMD 2835 |
| Waterproof Level | IP65 |
| Work Temperature | -20℃ to 45℃ |
| Color Rendition Index | >80 |
Detail Pictures:






